30. decembra 2024

Nebaví mladých život? Snažia sa spáchať samovraždu

prison-162885_640

ilustračné foto: pixabay

V pondelok 11. septembra spustí občianske združenie IPčko kampaň na prevenciu samovrážd u mladých. IPčko spustí kampaň na školách po celom Slovensku, ktorá má ubezpečiť mladých ľudí o tom, že môžu požiadať o pomoc.

Ako združenie dalo do pozornosti, počet myšlienok na samovraždu či pokusov o samovraždu za posledné roky stúpa, a to najmä u mladých ľudí od 15 do 19 rokov. Len za prvý polrok 2023 IPčko zaznamenalo medzi mladými od 15 do 18 rokov 369 pokusov o ukončenie života.

V tom istom období psychológovia IPčka riešili 1620 kontaktov s myšlienkami na ukončenie života od mladých v rovnakom veku. V rámci kampane si tak mladí ľudia po celom Slovensku na podlahách svojich tried nájdu otázku Máš dosť životov? K tomu ich budú na laviciach čakať nálepky a vizitky.

Sexuálne zneužili len 4-ročnú Nikolku?! Odporné detaily

Ako IPčko informovalo, pri príležitosti Svetového dňa prevencie samovrážd, ktorý pripadá na 10. septembra, sa do kampane zapojilo 150 tried 8. a 9. ročníkov po celom Slovensku.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je samovražda štvrtým najčastejším dôvodom smrti u 15 – 24 ročných ľudí, pričom najčastejšie súvisí s prítomnosťou psychických ochorení, predovšetkým depresie. Mladí ľudia s depresiou sa môžu cítiť osamelí, izolovaní, môžu mať pocity viny alebo hanby hovoriť o tom s rodičmi a nevedia, kde nájsť pomoc.

IPčko dalo do pozornosti, že sa spojilo s mladými ľuďmi z Nexterie, ktorí vytvorili kampaň v dizajne a v jazyku počítačových hier. Cez ňu mladým komunikujú informácie o psychologickej pomoci. „QR kódy na nálepkách a vizitkách v školách vedú na stránku www.ipcko.sk/mas-dost-zivotov/, kde sú zverejnené linky a miesta pomoci, ale aj príbehy samotných tvorcov kampane, ktorí sa delia o vlastné skúsenosti,“ spresnilo IPčko.

VIDEO: Pozor na tohto muža. Má chodiť po parkoviskách a nazerať do áut

Ako vysvetlil zakladateľ IPčka Marek Madro, hráčsku tematiku nezvolili náhodne. „Práve pri online hrách sa totiž mladí rozprávajú o živote a niekedy aj o myšlienkach na jeho ukončenie. Tým, že ich mozog je ešte vo vývine, majú niekedy navyše pocit, že aj experimentovanie so smrťou je forma hry. Nerozumejú plne tomu, že na rozdiel od hier tu nemajú dosť životov,“ uviedol Madro. Súčasťou je aj online kampaň s videom, v ktorom vystupuje známa hráčska osobnosť Matej Slažanský – Selassie.

Prezidentka Asociácie školskej psychológie Lucia Košťálová poukázala aj na nedostatok psychiatrov a psychológov. „Pre celé Slovensko máme iba 48 pedopsychiatrov a stále máme školy, kde školských psychológov nemáme alebo pracujú na čiastočné úväzky. Mnoho detí nemá možnosť požiadať o pomoc, keď prežívajú niečo náročné,” upozornila Košťálová. Madro vysvetlil, že v prípade tínedžerov je nutné ísť s pomocou priamo za nimi, a teda do ich online komunít. „Preto v IPčku pôsobíme aj na hráčskych a chatových platformách ako sú Twitch či Discord. Nemôžeme očakávať, že mladí budú vždy vedieť kde a ako vyhľadať pomoc. Musíme ísť za nimi a ponúknuť im pomocnú ruku,” uzavrel Madro.

Máte pre nás tip? Napíšte nám.

Pridajte sa k nám na Facebook! Pridajte sa k nám na Facebook!

[contact-form to=“redakcia@krimi-spravy.sk“ subject=“Tip čitateľa“][contact-field label=“Meno“ type=“name“ required=“1″][contact-field label=“E-mail“ type=“email“ required=“1″][contact-field label=“Správa“ type=“textarea“][/contact-form]

Máte tip na článok?
NAPÍŠTE NÁM:

redakcia@krimi-spravy.sk

Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné: