Hasič a záchranár v jednej osobe: Nie je to len práca, je to životný štýl
Exkluzívny rozhovor s hrdinom všedných dní, ktorý zachraňuje životy a bojuje s plameňmi. Prinášame vám rozhovor s výnimočným človekom – hasičom a záchranárom v jednej osobe. Dozviete sa, čo ho priviedlo k tomuto náročnému povolaniu, aké sú jeho každodenné výzvy a odmeny a prečo pre neho nie je hasenie len práca, ale životný štýl.
Nepremeškajte tento pútavý rozhovor a nahliadnite do fascinujúceho sveta záchranných zložiek! Nakoľko sme sa rozprávali s profesionálom v tejto oblasti Mariánom Václavom, ponúkame vám dve časti rozhovoru. Dnes si môžete prečítať prvú časť.
– Aké boli vaše motivácie pre prácu hasiča a záchranára?
Moja predošlá profesia bola príslušník policajného zboru. Pri rôznych udalostiach, ako boli dopravné nehody, živelné pohromy a pod. sme úzko spolupracovali s príslušníkmi hasičského a záchranného zboru. Po tom, ako som vyhorel ako policajt, bolo akýmsi logickým krokom prejsť k príslušníkom Hasičského záchranného zboru (HaZZ). Na Okresnom riaditeľstve HaZZ v Nových Zámkoch pôsobím na oddelení požiarnej prevencie. Znamená to veľa veľa papierovačiek a posedávania v kancelárii, no adrenalín si dopĺňam ako vodič- asistent na Záchrannej zdravotnej službe (ZZS). Som teda vodič sanitky ZZS a keď nás niekto zavolá cez Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby 112 alebo 155, sme pripravení zachraňovať životy.
– Ako zvládate fyzicky a psychicky náročné požiadavky oboch profesií?
– Veľakrát sa stáva, že po 8 hodinovej šichte na Okresnom riaditeľstve HaZZ nastupujem prakticky bez prestávky na ZZS a brázdime aj nočné ulice celých ďalších 12 hodín. V takýchto prípadoch ma poháňa vpred jedine ten pocit, že sme užitoční a veľakrát skutočne zachránime životy.
– Aký je bežný deň hasiča?
– Ešte raz musím zdôrazniť, že som tzv. suchý hasič. Moja úloha teda nespočíva v rôznych zásahoch pri katastrofách či požiaroch. Som skôr ten, kto sedí v kancelárii a chodí na kontroly k rôznym subjektom. Tu kontrolujeme, ako je zabezpečený objekt z hľadiska požiarnej ochrany ( školenia PO zamestnancov, únikové východy, revízie hasiacich prístrojov a hydrantov…) Takže môj bežný deň sa delí medzi prácu nad projektami a v teréne pri kontrolách.
– Aký je bežný deň záchranára?
– Nevyspytateľný a vždy iný. Kým ako hasič mám svoj denný a týždenný plán, podľa ktorého väčšinou uskutočňujeme vopred avizované kontroly, na ZZS nikdy nevieme, kedy zazvoní AVL siréna. Ak sa stane niekde nehoda, alebo niekomu zostane zle a zavolá si pomoc, my do 2 min. musíme so sanitkou vyraziť. A to vo dne, v noci, v každej hodine či minúte každého dňa. Sviatok, piatok, po práci či pred prácou záchranára.
Nikdy neviem, za kým, do akého prostredia, k akej udalosti prichádzame. Na toto nie sú návody. Treba to ustáť, keď vidíte zápasiť dieťa so smrťou, alebo celú posádku autobusu horieť.
– Aký bol váš najpamätnejší zásah a prečo?
– Nad týmto som nikdy nerozmýšľal. Každý jeden zásah je jedinečný a dôležitý. Občas to vyzerá ako banalita, a nakoniec sa to zvrtne na boj o život. Ale keby som mal vyzdvihnúť náročnosť na psychiku, sú to hlavne devastačné zranenia v prípade mladých ľudí – nehody, motorkári.
– Aké sú najväčšie výzvy, ktorým čelíte pri práci hasiča/záchranára?
– Toto by som zase nevedel konkretizovať. Skôr by som tu spomenul osobné výzvy, napr. pri ošetrovaní vážnych zranení motorkárov. Keďže som sám tiež motorkár a patrím do takejto komunity, je občas po náročnej službe zvláštne znova sadnúť na motorku. Neraz sa stalo, že som zachraňoval svojich kamarátov, kolegov motorkárov.
– Aké sú najväčšie odmeny práce hasiča/záchranára?
– Zachránený život, úsmev dieťaťa, ktoré sme vytrhli doslova hrobárovi z lopaty. A miestami aj prosté ďakujem od rodinných príslušníkov.
Ďakujeme za rozhovor a o týždeň si môžete prečítať druhú časť nášho rozhovoru s hasičom a záchranárom Mariánom Václavom, ktorý o svojej práci prezradí viac. Nenechajte si ujsť exkluzívny rozhovor.
Máte tip na článok?
redakcia@krimi-spravy.sk
NAPÍŠTE NÁM:
Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné: