K zraneniu premiéra nemalo dôjsť. Ochrankári chránili seba HANDLOVÁ
Zdravotný stav premiéra Roberta Fica je v týchto chvíľach stabilizovaný, ale naďalej vážny. Ohľadom ochrany predsedu vlády vznikajú však pochybnosti, či ochrankári spravili všetko preto, aby premiér nebol zranený. Pre KRIMI správy sa k celému atentátu vyjadril bezpečnostný analytik Juraj Zábojník.
Pri výjazdoch ústavných činiteľov, či už ide o premiéra alebo iného ústavného činiteľa tohto štátu, a samozrejme aj pri výjazdoch členov vlády, ako v tomto prípade ministrov, sa vždy pripravujú bezpečnostné opatrenia. To platí tak na Slovensku, ako aj vo zvyšku sveta.
V rámci týchto opatrení sa musí zohľadniť takmer všetko. „Zvlášť dôležitá je koordinácia zložiek v prípade vážneho incidentu, ako bol v tomto prípade atentát na ústavného činiteľa. To znamená, že na mieste činu musia úzko spolupracovať záchranné zložky, súčinnostné zložky polície, orgány verejnej správy a miestni funkcionári,“ vraví analytik Zábojník.
Podľa jeho slov, v tomto prípade nebolo všetko tak, ako by malo byť. Pochybenia sú podľa jeho vyjadrení na každej strane. „Útočník zakričal na premiéra, Robo, poď sem! Po týchto slovách, mali ochrankári ihneď konať a sledovať tohto muža. Mali mu pozerať oči a ruky, aby sa niečo nestalo. Žiaľ, nebolo to tak a stalo sa to, čo sa stalo,“ hovorí bezpečnostný odborník.
Podľa Zábojníka je neakceptovateľné, že ochrankári neuchránili dostatočne premiéra. „Videl som viaceré zábery z piatich zdrojov a videl som, že počas streľby, ochrankári odskakovali. Je jasne vidieť, že mali strach o svoj život a nie o život toho, koho by mali chrániť,“ prízvukuje Zábojník.
Ochranka je podľa neho na to cvičená a má vedieť vyhodnocovať situáciu, rovnako ako aj operatíva z Úradu ochrany ústavných činiteľov, ktorá tam bola prítomná. „A to nehovorím o ostatných zložkách miestnej, krajskej a okresnej kriminálky, ktoré taktiež asistovali. Tento človek mohol byť v silnom strese, keď sa odhodlal k takémuto činu. v jednom momente vytiahol zbraň a začal strieľať. To bola chyba číslo jedna. Druhou chybou bolo, že sa naňho vrhli. Vtedy vystrelil ďalšie štyri rany. To je strašné. Ďalšie štyri rany, pri ktorých mohlo dôjsť k zraneniu nielen premiéra, ale aj ďalších nevinných osôb. A to je ďalšia hrubá chyba,“ dodáva bezpečnostný expert.
Premiér krátko po streľbe ostáva ležať na zemi, nikto ho neprekryl telom, ešte ani keď stál, keď vyšla prvá rana. Nastal tam chaos, taký, na tých videách, ktoré som videl asi z piatich zdrojov, ide o chaos, aký sa nepredpokladá pri takýchto opatreniach.
Máte tip na článok?
redakcia@krimi-spravy.sk
NAPÍŠTE NÁM:
Dostávajte najdôležitejšie udalosti dňa mailom, aby vám neuniklo nič podstatné: